„Duma i uprzedzenie” to powieść romantyczna przenosząca czytelnika w realia XVIII i XIX wieku, wprost do ówczesnej Anglii – kraju pełnego miłości, intryg, dworskich obyczajów i tradycji. To jedna z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. Zawiła fabuła , drobiazgowy portret psychologiczny i ponadczasowe prawdy sprawiają, że książka od lat cieszy się równie dużą popularnością.

Fabuła

Początek XIX wieku, w majątku państwa Bennetów aż wrze. Mając już pięć dorosłych córek, w każdym kawalerze doszukują się kandydata na potencjalnego męża dla jednej ze swoich dam. Jednak wybór odpowiedniego partnera nie jest prosty. Niespodziewanie do posiadłości Netherfield Park, w sąsiedztwie państwa Bennet, pojawia się niejaki Charles Bingley. Młody i bogaty, wydaje się być idealnym kandydatem na męża. Publiczny bal w miasteczku Meryton zdaje się być świetną okazją do nawiązania przyjacielskich stosunków z kawalerem. Pan Bingley przybywa na przyjęcie wraz z dwiema siostrami i przyjacielem Darcy’m. Szybko okazuje się, że najstarsza córka Bennetów – Jane doskonale dogaduje się z młodym kandydatem. Niestety druga z sióstr – Elżbieta nie robi dobrego pierwszego wrażenia na bogatym przyjacielu Bingly’a. Nie tylko ona nie spełnia oczekiwać Dracy’ego. Majętny pan wydaje się nie być zainteresowany żadną z panien na balu.

Tymczasem relacja między Jane i Bingleym coraz bardziej się rozwija. Młodzi szybko odnajdują wspólny język, a Jane zostaje nawet zaproszona na obiad do Bingley’ów. Niespodziewana choroba w majątku mężczyzny zdaje się wręcz szczęśliwym zbiegiem okoliczności…

Klasyka literatury

Rozkwitające romanse, budzące się niespodziewanie zainteresowanie, granica pomiędzy miłością i przyjaźnią – „Duma i uprzedzenie” to powieść poruszająca aspekt najsilniejszego uczucia od każdej strony. Dogłębna anatomia i opisy bohaterów sprawiają, że opowieść zostaje przeniesiona do prawdziwych realiów i doskonale odzwierciedla rzeczywiste życie w ówczesnej Anglii. Pełna intryg, kłótni, zdrad, ale również szczerego oddania i poświęcenia historia przyciąga czytelnika jak magnez i sprawia, że trudno się od niej oderwać.

„Duma i uprzedzenie” to przede wszystkim opowieść ponadczasowa, o realiach uczuć ludzkich, o zmienności losu i kaprysach otaczającego nas świata. Wprawia czytelnika w melancholię, skłania do myślenia na temat wartości pieniądza i pozycji społecznej. Opowiada o życiu młodych kobiet, które ulegają zwykłym ludzkim uczuciom i dopiero uczą się żyć i podejmować decyzje. Jednocześnie zależne są od woli rodziców, muszą podporządkować się starszym i pozostać wiernymi rodzinnym ideałom, tak aby nie przynieść hańby bliskim.